فیلتر قلیایی Alkaline filter یا ORP چیست؟

این فیلتر با افزودن میزان PH آب باعث قلیایی شدن آن می شود که خواص بسیار مفیدی برای بدن دارد.

PH یکی از پارامترهای آب است که در اثر تغییر میزان پارامترهای دیگر آب مانند میزان یون ها و TDS تغییر می کند.

هرچه PH پایین تر از ۷ باشد به خاصیت اسیدی و بالاتر از ۷ به خاصیت قلیایی نزدیک می شود.آب اسیدی برای بدن مضر و در عوض آب قلیایی مفید است.در اکثر موارد PH آب آنقدر بالا نیست که از خواص مثبت آب قلیایی بهره مند شویم و آنقدر هم پایین نیست که آب را بصورت اسیدی مصرف کنیم، در نتیجه مهمترین دلیل استفاده از فیلتر قلیایی بخاطر بالاتر بردن PH و استفاده از تاثیرات بسیار مثبت پزشکی آن است.

ممکن است آب ورودی به دستگاه تصفیه آب به هر دلیلی PH پایینی داشته باشد و یا اینکه بعد از تصفیه کامل و دقیق به دلیل کاهش یون ها و املاح، میزان آن کاهش یابد.

البته می توان توسط تنظیم دقت تصفیه دستگاه تصفیه آب کمی روی آن تاثیر گذاشت ولی جهت نتیجه گیری بهتر می توان از این فیلتر استفاده نمود.با استفاده از این فیلتر نه تنها احتمال ضعیف مصرف آب بصورت اسیدی برطرف می شود، بلکه می توان از خواص مثبت آب قلیایی بهره مند شد.

حواستان باشد که از بهترین نوع فیلتر قلیایی استفاده کنید چراکه فیلتر های ارزان وبی کیفت بسار مضر هستند.هدف اصلی مصرف آب قلیایی یا آلکالین درمان حالت اسیدوز بدن است.

اسیدوز به معنای میزان pH اسیدی افزایش‌یافته در خون و دیگر بافت‌هاست.اسیدوز خطر افزایش اختلالات مزمن را در بدن افزایش می‌دهد و علائم گوناگونی مانند سردرد، تهوع، اسهال و غیره در بدن ایجاد می‌کند.

آب قلیایی اثر مثبتی در کنترل اسیدوز متابولیکی در حیوانات از خود نشان داده است.در واقع بررسی‌هایی که روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است نشان می‌دهد این آب تأثیر مثبتی برای رفع حالت اسیدی بدن دارد.
باید بدانیم که  پتانسیل آب قلیایی منفی است و می تواند PH بدن انسان را متعادل سازد که این عمل خاصیت آنتی اکسیدانی را برای بدن فراهم می کند و باعث افزایش سلامتی انسان می گردد و در واقع به بهبود بیماری ها مخصوصا بیماری های حاد کمک می کند. در نتیجه بهتر است آبی را که جهت نوشیدن مصرف می نماییم آبی قلیایی باشد.
برای اندازه گیری میزان اکسید بودن آب یا آنتی اکسیدانی ( احیا کننده ) بودن آب باید orp آب را اندازه گیری نمود حال باید بدانیم ORP چیست و اکسید بودن یا آنتی اکسیدانی بودن آب به چه معنا می باشد.
ORP:
ORP مخفف کلمه Oxidation Reduction Potential  و به معنای کاهش پتانسیل اکسیداسیون می باشد . اگر میزان ORP  آب مثبت باشد آب اکسیده تر شده و اگر میزان ORP منفی باشد خاصیت آنتی اکسیدانی آب افزایش پیدا کرده و در نتیجه باعث افزایش PH آب شده و آب قلیایی می گردد.
برای اینکه آبی قلیایی داشته باشیم نیاز به کاهش ORP بین 150-  تا350- میلی ولت داریم که این امر موجب حفظ ایمنی سلول های حیاتی و افزایش متابولیسم بدن شده  وبه سوخت و ساز آن ها کمک می کند. برای داشتن چنین ویژگی در آب باید از فیلتر ORP یا همان فیلتر قلیایی استفاده نمود.

آب عبوری از بین مواد تشکیل دهنده فیلتر قلیایی باعث کاهش آنتی اکسیدانی آب شده و آب خروجی از این فیلتر دارای خاصیت قلیایی بوده و میزان عمر مفید فیلتر قلیایی تقریبا 12 ماه می باشد.

مشخصات آب خروجی فیلتر قلیایی :

– افزایش درجه PH آب به مقدار 8 تا 9.5 (سطح قلیایی)

– کاهش پتانسیل اکسیداسیون آب تقریبا بین -150  تا -350 میلی ولت

– کاهش رادیکالهای آزاد داخل بدن

– تسریع سوخت و ساز بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن انسان

فواید بهداشتی و سلامتی آب قلیایی به صورت تیتر وار عبارتند از :

آب قلیایی یونیزه شده برای آشامیدن و پخت و پز استفاده می شود و برای مصرف کنندگان چندین حسن دارد:

قلیایی کردن: بازگرداندن موازنه PH با کاهش درجه اسید

– خواص آنتی اکسیدان: کمک به خنثی کردن رادیکالهای آزاد که باعث جلوگیری از صدمه به سلول ها و DNA می شود.

– سوپر هیدراتاسیون (نفوذ پذیری و آبرسانی بالا) : کوچکتر بودن اندازه مولکولهای آب (حالت خوشه ای) که اجازه نفوز بیشتر آب را به سلول ها می دهد.

– غنی سازی معدنی: شامل غلظت های بالائی از مواد معدنی قلیایی شامل کلسیم و پتاسیم می باشد که برای سلامتی انسانی حیاتی هستند.

– غنی سازی اکسیژن : میزان اکسیژن محلول خون را افزایش می دهد.

– سم زدایی: از بین بردن مخاط ساخته شده در دیواره روده بزرگ که این عمل باعث افزایش توانایی بدن در جذب مواد مغذی می شود.

– پاکسازی : کمک به شستشو و دفع و دفع مواد زائد اسیدی و سمی که بیشتر نقاط بدن تجمع پیدا می کنند.

– انرژی زایی : یون هیدروکسیل (OH) با بار منفی در افزایش انرژی ، هوشیاری ذهنی و بالا بردن سطح کل هوشیاری بدن کمک می کند.

– حذف آفت کش ها: آب قلیایی قوی با PH بالای 10.5 به حذف آفت کش ها از میوه ها و سبزیجات کمک می کند

Comments are closed.