آموزش عملکرد دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس

انواع دستگاه های تصفیه آب

دستگاه های تصفیه اب به دو روش موجود می باشد.

1-     روش اسمز معکوس یا  RO

2-    روش فیلتراسیون

آیا لایه ای از چربی سطح آب یا چای شما را می گیرد؟

آیا از بالا بودن سختی آب رنج می برید ؟

آیا کتری یا سماور شما دارای جرم و رسوبات زیادی می باشد ؟

آیا طعم چای یا قهوه شما مناسب نیست ؟

تصویر زیر به روش فیلتراسیون عمل می کند  :

اگر احتمال می دهید و یا مطمئن هستید که آب مصرفی شما دارای آلودگی های فوق نمی باشد و فقط از وجود املاح درشت دیگری  (شن و ماسه، گل و لای، زنگ زدگی داخل لوله ها و … )  رنج می برید، بهتر است از سیستم تصفیه آب به روش فیلتراسیون استفاده کنید.

تنها ذراتي که اندازه آنها از اندازه حفرات فيلتر کوچک‌تر است عبور مي‌کنند.

عملکرد دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس

یکی از انواع سیستم هایی است که برای تصفیه آب خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و بخاطر دقت و مکانیزم عملکرد آن به راحتی می توان گفت مناسب ترین سیستم برای تامین آب شربتمامی مناطق کشور عزیزمان می باشد. این دستگاه طوری طراحی شده است که فیلتر های انتهایی دارای دقت بالاتر بوده و این افزایش دقت از هر فیلتر به فیلتر بعد به تدریج اتفاق می افتد و باعث حذف ذرات درشت تر در ابتدای مسیر و حذف ذرات ریزتر در فیلتر های بعدی شده و همچنین عمر فیلترها را بالاتر می برد، چون در این صورت تقسیم کار بین فیلتر های مختلف صورت گرفته و هر فیلتر مسئول حذف یکسری از ناخالصی های مربوط به خود است. این فرایند تا فیلتر چهارم یا فیلتر ممبران ( ROهمان فیلتری که عمل اسمز معکوس را انجام می دهدکه با این اصطلاح در زیر بیشتر آشنا خواهید شد) ادامه داشته و فیلتر های 5، 6 و 7 اعمال تکمیلی تصفیه را انجام می دهند.
در این نوع تصفیه وجود فیلترهای 1 تا 5 ضروری بوده و در صورت نبود هر کدام از آنها فرایند تصفیه انجام نمی گیرد و در صورت انجام ناقص می باشد. وجود فیلترهای 6 و 7 بسته به کیفیت آب منطقه و گاهی به سلیقه مصرف کننده دارد. فیلتر مرحله 6 پس از تصفیه کامل آب مقداری مواد معدنی به آب مصرفی اضافه می کند و اغلب اوقات بلااشکال است بجز مواقعی که مصرف کننده بدلیل ناراحتی کلیوی مثل سنگ ساز بودن کلیه تمایل به مصرف آب با درصد کم مواد معدنی و کانیها را دارد. فیلتر مرحله هفتم لامپ UV می باشد که با تابیدن پرتوء ماوراء بنفش به آب باعث ضدعفونی مضاعف آب می شود که استفاده از این فیلتر زمانی توصیه می شود که آب دارای آلودگی میکروبی بالایی باشد مانند آب برخی چاه ها .

این سیستم تصفیه تنها سیستم قابل استفاده در منزل است که می تواند مواد محلول در آب مانند نمک را خذف کند (تبدیل آب لب شور به آب شیرین) به همین خاطر از این دستگاه برای تمام مناطق کشور می توان استفاده کرد.

در سيستم اسمز معكوس دستگاه هاي تصفيه آب چه عملي انجام مي شود؟

آب ورودي از لوله كشي در ابتدا وارد فيلتر مرحله اول مي شود و با توجه به اينكه منافذ اين فيلتر حدود 5 ميكرون است از عبور ناخالصي هاي درشتتر مانند گل و لاي و شن و ماسه و زنگ لوله ها جلوگيري مي كند. سپس آب وارد فيلتر مرحله دوم مي شود و حدود 98 درصد از مواد شيميايي آلي و تركيبات كلر را از آب جدا كرده و سپس آب وارد فيلتر مرحله سوم مي شود كه مانع عبور مقادير بسياري از مواد شيميايي و سمي و حتي نمك و كلر محلول در آب مي شود و سپس در مرحله چهارم آب وارد فيلتر ممبران شده كه حدود 95 تا 99 درصد آلودگي هاي محلول در آب كه اندازه آب بسيار كوچك است (مانند ويروسها، ميكروبها، انگل ها و باكتري ها) را جدا كرده و از قسمت فاضلاب به بيرون مي فرستد و سپس آب تصفيه شده وارد مخزن تحت فشار مي شود تا آب در اين مخزن جهت مصرف ذخيره شود. هنگامي كه شير آب شرب نصب شده بر روي سينك ظرفشويي را جهت برداشت آب باز مي كنيم مرحله پنجم فيلترينگ انجام مي شود به اين صورت كه آب از مخزن تحت فشار خارج شده و از اين فيلتر عبور مي كند تا به شير آب شرب برسد كه طي اين عمل طعم نامطبوع از آب گرفته شده و به اندازه كافي به آب اكسيژن تزريق مي شود و آب سالم و پر اكسيژن را تحويل مي دهد.

آیا دستگاه های تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس (RO) باعث اسیدی شدن آب می شوند؟

طراحی دستگاه RO بصورتی می باشد که بتواند کوچکترین ناخالصی ها مانند انواع ویروس و باکتری یا موادی مانند نیترات را حذف کند یعنی برای حصول این کار باید بتوان علاوه بر حذف ذرات معلق مانند زنگ آب ذرات محلول را حذف نمود. مواد معدنی و کانی ها هم جز ذرات بسیار ریز آب می باشد که در این فرایند نسب به سیستم های دیگر بیشتر حذف می شوند که این امر با توجه به بالا بودن سختی آب در اکثر موارد بسیار مفید است و باعث سبکی و خالصی آب میشود ولی اگر این املاح بیش از حد حذف شوند ممکن است آب کمی به خاصیت اسیدی نزدیک شود، نه اینکه کاملا اسیدی شود. علاوه بر آن امروزه اکثر شرکت ها دستگاه اسمز معکوس(RO) را طوری ارائه می دهند که میزان حذف املاح قابل کنترل توسط قطعه بخصوص روی دستگاه باشد که با وجود این مورد حتی خود مصرف کننده هم توان تنظیم میزان املاح موجود در آب را خواهد داشت. علاوه بر آن سیستم RO  با دقت بسیار بالا و توان تولید آب مقطر فقط جهت مصارف خاص صنعتی و پزشکی استفاده می شود و دستگاه های خانگی دقت پایینتری داشته و همیشه املاح معدنی را به مقدار لازم در آب باقی می گذارند و این یعنی رفع این نگرانی و نشان دهنده دقت تصفیه بالای این سیستم.
ذراتی از قبیل شن و ماسه، گل و لای، زنگ زدگی داخل لوله ها، گچ و آهک و هم ذرات بسیار ریز محلول مثل نیترات، نیتریت، کیست، قارچ، انگل، سموم کشاورزی و … را از بین می برد .

ممبران Membrane

وظیفه حذف مواد محلول از قبیل نیترات، نیتریت، کیست، قارچ، انگل، سموم کشاورزی و … بعهده فیلتر ممبران است.

توجه : قیمت این دستگاه ها تقریبا 2 الی 3 برابر گرانتر از سیستم فیلتراسیون می باشد.

تصویر ممبران: تشریح تصویری غشاء ممبران

آب پس از ورود به ممبران تحت تاثیر روزنه هایی که از یک ده هزارم میکرون کوچکترند فیلتر می شود. نیترات و اکثر آلودگی های میکروبی از این اندازه بزرگتر هست و به همین خاطر از این فیلتر عبور نمی کنند.

 

Comments are closed.