انواع دستگاه های تصفیه آب

انواع دستگاه های تصفیه آب

دستگاه های تصفیه اب به دو روش موجود می باشد.

1-روش اسمز معکوس یا  RO

2-روش فیلتراسیون

آیا لایه ای از چربی سطح آب یا چای شما را می گیرد؟

آیا از بالا بودن سختی آب رنج می برید ؟

آیا کتری یا سماور شما دارای جرم و رسوبات زیادی می باشد ؟

آیا طعم چای یا قهوه شما مناسب نیست ؟

تصویر زیر به روش فیلتراسیون عمل می کند  :

اگر احتمال می دهید و یا مطمئن هستید که آب مصرفی شما دارای آلودگی های فوق نمی باشد و فقط از وجود املاح درشت دیگری (شن و ماسه، گل و لای، زنگ زدگی داخل لوله ها و … ) رنج می برید، بهتر است از سیستم تصفیه آب به روش فیلتراسیون استفاده کنید.

تنها ذراتي که اندازه آنها از اندازه حفرات فيلتر کوچک‌تر است عبور مي‌کنند.

عملکرد دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس

یکی از انواع سیستم هایی است که برای تصفیه آب خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و بخاطر دقت و مکانیزم عملکرد آن به راحتی می توان گفت مناسب ترین سیستم برای تامین آب شربتمامی مناطق کشور عزیزمان می باشد. این دستگاه طوری طراحی شده است که فیلتر های انتهایی دارای دقت بالاتر بوده و این افزایش دقت از هر فیلتر به فیلتر بعد به تدریج اتفاق می افتد و باعث حذف ذرات درشت تر در ابتدای مسیر و حذف ذرات ریزتر در فیلتر های بعدی شده و همچنین عمر فیلترها را بالاتر می برد، چون در این صورت تقسیم کار بین فیلتر های مختلف صورت گرفته و هر فیلتر مسئول حذف یکسری از ناخالصی های مربوط به خود است. این فرایند تا فیلتر چهارم یا فیلتر ممبران ( ROهمان فیلتری که عمل اسمز معکوس را انجام می دهدکه با این اصطلاح در زیر بیشتر آشنا خواهید شد) ادامه داشته و فیلتر های 5، 6 و 7 اعمال تکمیلی تصفیه را انجام می دهند.در این نوع تصفیه وجود فیلترهای 1 تا 5 ضروری بوده و در صورت نبود هر کدام از آنها فرایند تصفیه انجام نمی گیرد و در صورت انجام ناقص می باشد. وجود فیلترهای 6 و 7 بسته به کیفیت آب منطقه و گاهی به سلیقه مصرف کننده دارد. فیلتر مرحله 6 پس از تصفیه کامل آب مقداری مواد معدنی به آب مصرفی اضافه می کند و اغلب اوقات بلااشکال است بجز مواقعی که مصرف کننده بدلیل ناراحتی کلیوی مثل سنگ ساز بودن کلیه تمایل به مصرف آب با درصد کم مواد معدنی و کانیها را دارد.فیلتر مرحله هفتم لامپ UV می باشد که با تابیدن پرتوء ماوراء بنفش به آب باعث ضدعفونی مضاعف آب می شود که استفاده از این فیلتر زمانی توصیه می شود که آب دارای آلودگی میکروبی بالایی باشد مانند آب برخی چاه ها .

این سیستم تصفیه تنها سیستم قابل استفاده در منزل است که می تواند مواد محلول در آب مانند نمک را خذف کند (تبدیل آب لب شور به آب شیرین) به همین خاطر از این دستگاه برای تمام مناطق کشور می توان استفاده کرد.

در سيستم اسمز معكوس دستگاه هاي تصفيه آب چه عملي انجام مي شود؟

آب ورودي از لوله كشي در ابتدا وارد فيلتر مرحله اول مي شود و با توجه به اينكه منافذ اين فيلتر حدود 5 ميكرون است از عبور ناخالصي هاي درشتتر مانند گل و لاي و شن و ماسه و زنگ لوله ها جلوگيري مي كند. سپس آب وارد فيلتر مرحله دوم مي شود و حدود 98 درصد از مواد شيميايي آلي و تركيبات كلر را از آب جدا كرده و سپس آب وارد فيلتر مرحله سوم مي شود كه مانع عبور مقادير بسياري از مواد شيميايي و سمي و حتي نمك و كلر محلول در آب مي شود و سپس در مرحله چهارم آب وارد فيلتر ممبران شده كه حدود 95 تا 99 درصد آلودگي هاي محلول در آب كه اندازه آب بسيار كوچك است (مانند ويروسها، ميكروبها، انگل ها و باكتري ها) را جدا كرده و از قسمت فاضلاب به بيرون مي فرستد و سپس آب تصفيه شده وارد مخزن تحت فشار مي شود تا آب در اين مخزن جهت مصرف ذخيره شود. هنگامي كه شير آب شرب نصب شده بر روي سينك ظرفشويي را جهت برداشت آب باز مي كنيم مرحله پنجم فيلترينگ انجام مي شود به اين صورت كه آب از مخزن تحت فشار خارج شده و از اين فيلتر عبور مي كند تا به شير آب شرب برسد كه طي اين عمل طعم نامطبوع از آب گرفته شده و به اندازه كافي به آب اكسيژن تزريق مي شود و آب سالم و پر اكسيژن را تحويل مي دهد.

آیا دستگاه های تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس (RO) باعث اسیدی شدن آب می شوند؟

طراحی دستگاه RO بصورتی می باشد که بتواند کوچکترین ناخالصی ها مانند انواع ویروس و باکتری یا موادی مانند نیترات را حذف کند یعنی برای حصول این کار باید بتوان علاوه بر حذف ذرات معلق مانند زنگ آب ذرات محلول را حذف نمود. مواد معدنی و کانی ها هم جز ذرات بسیار ریز آب می باشد که در این فرایند نسب به سیستم های دیگر بیشتر حذف می شوند که این امر با توجه به بالا بودن سختی آب در اکثر موارد بسیار مفید است و باعث سبکی و خالصی آب میشود ولی اگر این املاح بیش از حد حذف شوند ممکن است آب کمی به خاصیت اسیدی نزدیک شود، نه اینکه کاملا اسیدی شود. علاوه بر آن امروزه اکثر شرکت ها دستگاه اسمز معکوس(RO) را طوری ارائه می دهند که میزان حذف املاح قابل کنترل توسط قطعه بخصوص روی دستگاه باشد که با وجود این مورد حتی خود مصرف کننده هم توان تنظیم میزان املاح موجود در آب را خواهد داشت. علاوه بر آن سیستم RO  با دقت بسیار بالا و توان تولید آب مقطر فقط جهت مصارف خاص صنعتی و پزشکی استفاده می شود و دستگاه های خانگی دقت پایینتری داشته و همیشه املاح معدنی را به مقدار لازم در آب باقی می گذارند و این یعنی رفع این نگرانی و نشان دهنده دقت تصفیه بالای این سیستم.
ذراتی از قبیل شن و ماسه، گل و لای، زنگ زدگی داخل لوله ها، گچ و آهک و هم ذرات بسیار ریز محلول مثل نیترات، نیتریت، کیست، قارچ، انگل، سموم کشاورزی و … را از بین می برد .

ممبران Membrane

وظیفه حذف مواد محلول از قبیل نیترات، نیتریت، کیست، قارچ، انگل، سموم کشاورزی و … بعهده فیلتر ممبران است.

توجه : قیمت این دستگاه ها تقریبا 2 الی 3 برابر گرانتر از سیستم فیلتراسیون می باشد.

تصویر ممبران: تشریح تصویری غشاء ممبران

آب پس از ورود به ممبران تحت تاثیر روزنه هایی که از یک ده هزارم میکرون کوچکترند فیلتر می شود. نیترات و اکثر آلودگی های میکروبی از این اندازه بزرگتر هست و به همین خاطر از این فیلتر عبور نمی کنند

پنج باور غلط در مورد دستگاه تصفیه آب خانگی

پنج باور غلط درباره دستگاه های تصفيه آب خانگی


استفاده از دستگاه های تصفیه اب خانگی برای ارتقای سطح سلامتی خانواده و بالابردن کیفیت آب آشامیدنی در بیشتر کشورهای پیشرفته با استقبال خوبی از طرف مردم مواجه شده است. در سالهای اخیر در ایران نیز مردم با این سیستم ها و مزایای آن آشنا شده اند و اب شیرین کن هاجایگاه خود را در آشپزخانه خانواده ها پیدا کرده اند. اما هنوز هم از برخی از مردم نسبت به ضرورت این سیستم ها تردید دارند. مطالعات نشان می دهد این تردید به دلیل باورهای اشتباهی است که غالبا به دلیل اطلاعات نادرست در ذهن مردم وجود دارد. در اینجا به 5 باور اشتباه درباره دستگاه های تصفیه اب خانگی اشاره می کنیم.
باور غلط شماره 1 : آب لوله کشی شهری نیازی به تصفيه آب ندارد!
اشتباه است. البته هیچ کس منکر زحماتی که در تصفيه خانه های سازمان آب برای پالایش آب کشیده می شود نیست. اما نکته اینجاست که نه تنها درایران ، بلکه در هیچ کشور دیگری ناخالصی های محلول در آب مثل :سختی و سنگینی اب ، املاح حل شده در آب و … از آب جدا نمی شوند چرا که هزینه جداسازی ناخالصی های محلول در آب بسیار بالاست و نیاز به فن آوری های پیشرفته مثل تکنولوژی اسمز معکوس دارد. با توجه به اینکه حجم زیادی از آب شهری صرف مصارف غیر آشامیدنی ( مثل شستشوی لباس ، استحمام ، شستشوی ظروف ، آبیاری گلدان ها و باغچه ها و … ) می شود لذا عاقلانه نیست که تمام آب مصرفی شهری با هزینه های هنگفت تصفیه کامل شود و ناخالصی های حل شده در آن حذف شود. علاوه بر این پوسیدگی و زنگ زدگی لوله های شهری نیز عامل دیگری است که باعث آلوده شدن نسبی آب شهری می گردد. کارشناسان معتقدند با حذف این ناخالصی ها و همچنین حذف ذرات ناشی از پوسیدگی لوله ها از آب آشامیدنی ، می توان آبی باکیفیت بالاتر را برای مصرف آشامیدنی تهیه کرد.
دستگاه های تصفيه آب خانگی همان حلقه گم شده ای هستند که با حذف ناخالصی های محلول و حذف سختی و سنگینی از آب شهری آبی سبک ، سالم و گوارا را در اختیار خانواده ها قرار می دهند که کیفیتی به مراتب بالاتر دارد.
باور غلط شماره 2 : با حذف سختی و سنگینی آب ، بدن دچار کمبود املاح معدنی می شود!
این یک باور غلط است. ابتدا بهتر است بدانید که به طور کلی املاح معدنی برای بدن انسان غیر قابل جذب و حتی مضر هستند. و بدن انسان طوری طراحی شده است که این املاح را همانند سموم دفع کند که البته در خصوص برخی از آنها مانند سدیم (که در نمک یافت می شود) قادر به دفع کامل آنها نیست. یکی از معروف ترین املاح معدنی که امروزه مضرات آن به اثبات رسیده است ، نمک است. کربنات کلسیم نیز یکی دیگر از ترکیبات معدنی است که باعث ایجاد جرم و رسوب در جداره کتری ها می شود. بنابراین املاح معدنی موجود در آب نه تنها برای بدن مفید نیستند بلکه گاه می توانند باعث ایجاد سنگ کلیه و دردمفاصل نیز بشوند. از طرفی همین املاح معدنی به آب طعم می دهند لذا هرچه آب ناخالص تر باشد ، طعم و بوی آن نامطبوع تر است.
ترکیبات شناخته شده برای بدن انسان ، ترکیبات آلی هستند که به وفور در غذاها ، سبزیجات ، میوه ها و … یافت می شوند و هیچ نگرانی بابت کمبود این مواد در بدن وجود ندارد.
باور غلط شماره 3 : تعداد فیلترهای بیشتر نشانه کیفیت بهتر آب خروجی است!
اشتباه است. آنچه که کیفیت اب خروجی از دستگاه تصفیه کننده اب را تعیین می کند ، نوع فیلترها و تکنولوژی به کار رفته در آنها است نه تعداد آنها. به جای دقت به تعداد فیلترها ، درباره نوع عملکرد فیلترها بپرسید و ببینید که آیا با آنچه که مد نظر شماست مطابقت دارد یا خیر؟
باور غلط شماره 4 : جوشاندن آب جایگزین مناسبی برای دستگاه تصفيه آب خانگی است!
اشتباه است. بسیاری از مردم گمان می کنند با جوشاندن آب کیفیت آن بهتر می شود و به نوعی آب تصفیه می شود. اما بهتر است بدانید که جوشاندن آب تنها در مواقعی که احتمال آلودگی میکروبی وجود دارد ، موثر خواهد بود. مثلا زمانی که در مواقع ضروری قصد داریم از آب برکه ها یا رودخانه ها استفاده کنیم از آنجا که قطعا در این آبها انگل ، ویروس ، باکتری و … وجود دارد بهتر است به مدت 20 دقیقه آب جوشانده شود تا در اثر حرارت ، میکروارگانیزمهای بیماری زا کشته شوند. اما این جوشاندن سموم محلول در آب مثل نیترات ، ناخالصی های حل شده در آب ، سختی و سنگینی، فلزات سنگین و… را از آب حذف نمی کند. از طرفی از آنجا که آب لوله کشی شهری ، کلرزنی می شود لذا نگرانی از بابت آلودگی میکروبی وجود ندارد و در نتیجه جوشاندن آن لازم نیست و کمکی به بهتر شدن کیفیت آب نمی کند.
باور غلط شماره 5 : استفاده از آب معدنی می تواند جایگزین آب تصفيه کن های خانگی باشد!
امروزه به اثبات رسیده است که آب های معدنی اغلب دارای املاح و ترکیباتی هستند که بدن ما قادر به جذب آنها نیست. این ترکیبات در اندامهای بدن رسوب کرده و عوارضی مانند سنگ کلیه، بیماری های قلبی و عروقی، عوارض فشار خون و … را باعث می شوند. هنگامی که آب حاوی املاح معدنی نوشیده می شود، پس از سه دقیقه الی سه ساعت (بستگی به غلظت مواد معدنی موجود در آب) پدیده ای به نام Leukocytosis (افزایش تعداد گلبولهای سفید خون) اتفاق می افتد. این اولین واکنش بدن در وضعیت دفاعی است.
جالب است بدانید بر اساس قوانین بهداشتی ، کارخانه های تولید آب معدنی موظف هستند آب چشمه ها را از فیلترهای Ro یا اسمز معکوسعبور دهند. این همان فیلتری است که در دستگاه های تصفیه اب استفاده می شود.

زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب


مسلم است که هدف اصلی شما از خریداری دستگاه تصفیه آب، بالا بردن سطح بهداشت و کیفیت آب آشامیدنی خود و خانواده محترمتان بوده است. تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی ، مهمترین انتظاری است که شما از یک دستگاه تصفیه آب دارید. اما آیا می دانید که در صورت عدم تعویض به موقع فیلترهای دستگاه ، دستگاه دیگر قادر به تولید آب آشامیدنی بهداشتی و سالم نیست؟
در تست های آزمایشگاهی ما مشاهده کردیم که اکثر فیلترها حتی قبل از رسیدن به تاریخ انقضاء ، توان تصفیه خود را از دست داده اند. اگر بعد از انقضاء فیلترها ، آنها را با فیلترهای جدید جایگزین نکنید ، علاوه بر اختلال در روند تهیه آب تصفیه شده ، اجزاي دستگاه و همچنین فیلترها آسیب میبینند که هزینه های بیشتری را به شما تحمیل می کند و همچنین شما از آب با کیفیت پایین و گاهی آلوده استفاده خواهید نمود .
بنابراین برای حفظ سلامتی آب اشامیدنی و نیز استفاده بهینه از دستگاه ، نسبت به تعویض به موقع فیلتر ها توجه ویژه نمایید.

مدت زمان استاندارد پیش فیلترهای یک_دو_سه، فیلتر های دستگاه تصفیه آب حدود شش ماه و همچنین فیلترهای پست ومینرال و قلیایی پنج و شش و هفت حدود یک سال میباشد.

فیلتر ممبرین شماره چهار نیز مدت زمان مشخصی ندارد و عمر تقریبی آن حدود یک سال و نیم تا دوسال میباشد البته درصورت تعویض سر تایم فیلترهای 1_2_3 به طولانی تر شدن عمر ممبرین کمک می‌کند.

تاحالا شدە از خودتون بپرسید چرا تصفیه آب ؟؟؟؟؟


دستگاه تصفیه آب یک کارخانه کوچک تولید آب سالم در منزل شما است.
ما به هفت دلیل زیر ، استفاده از این محصول را توصیه می کنیم:
1 – سلامتی خود و خانواده تان
2- کاهش احتمال مواجهه با سرطان ، مشکلات گوارشی و بیماری های قلبی
3- کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر
4- حذف آلودگی های ناشی از لوله های پوسیده و زنگ زده
5- بهبود طعم چای ، قهوه و غذا
6- صرفه جویی در وقت و هزینه در مقایسه با خرید آب معدنی
7- حفاظت از محیط زیست

فواید استفاده از دستگاه تصفیه آب

استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی روشی موثر برای ارتقای سطح کیفیت آب آشامیدنی است. بسیاری  از آلودگی های موجود در آب مانند : نیترات ،فلزات سنگین ، کلر، سختی آب ، ذرات ناشی از پوسیدگی لوله ها که گاه با چشم دیده نمی شوند و …  توسط فیلترهای آب حذف می شوند. اما تمام سیستم های موجود در بازار به طور کامل موثر نیستند.

 در هنگام خرید تصفیه آب خانگی باید به بسیاری از نکات دقت کنید که در این مقاله برخی از آنها را ذکر می کنیم:
حذف آلاینده های محلول در آب
مسلم است که مهمترین هدف شما ، حذف ناخالصی ها ، آلاینده ها و سموم حل شده در آب است و به همین دلیل است که قصد خرید یک تصفیه آب را دارید. جالب  است بدانید که شایع ترین آلاینده ای که می بایست ازآب آشامیدنی خود حذف کنید ، کلر و محصولات جانبی آن یعنی تری هالومتان ها (THMss) است.
علاوه براین گازهای شیمیایی حل شده در آب (VOC) ، نیترات و سرب نیز می بایست از آب آشامیدنی شما حذف شوند. اما آیا فقط همین آلاینده ها در آب آشامیدنی شما وجود دارند؟ واقعیت این است که  بسیاری دیگر از سموم و ترکیبات مضر ممکن است در منطقه شما وارد آب شده باشند که بدون آزمایش دقیق شیمیایی و فیزیکی آب قادر به شناسایی آنها نیستید. بنابراین بهتر است به دنبال یک محصول کامل باشید تا قادر به حذف تمامی ناخالصی های که می شناسید و یا نمی شناسید از آب آشامیدنی شما باشد.
آنچه که خیال شما را کاملا راحت می کند ، یک دستگاه تصفیه تصفیه آب شش مرحله ای است که مجهز به فیلترهای زیر باشد:
۱- فیلترهای الیافی (معمولا دو عدد) برای حذف ذرات  معلق نظیر : گل و لای ، شن و ماسه ، ذرات ناشی از پوسیدگی لوله های آب ، زنگ آهن و …
۲ – فیلتر های کربن فعال (معمولا دو عدد) برای حذف  کلر ، تری هالومتان ها ، گازهای شیمیایی محلول در آب ، طعم و بوی نامطبوع آب و …
۳ – فیلتر اسمز معکوس (RO) برای حذف سموم و ترکیبات حل شده در آب نظیر : سختی آب ، نیترات ،فلزات سنگین مثل سرب و آرسنیک و کادمیوم میباشد..

4_ فیلتر مینرال برای اضافه کردن املاح مفید مانند کلسیم و سدیم وغیره استفاده می‌شود.